Ovaj članak objasniće kompatibilnost kaseta bicikla, tj. sa kojim sve zadnjim šifterima/menjačima se koje kasete mogu upariti. Za kombinovanje sa različitim lancima, videti članak: Kompatibilnost lanaca. Pregled mogućih kombinacija i kompatibilnosti biće dat spram broja zupčanika. Od starijeg standarda sa 6, do najnovijeg standarda sa 12 zupčanika. Pri kombinovanju, važno je obratiti pažnju na dve stvari: broj zupčanika i njihov razmak. I jedno i drugo utiče na ukupnu širinu snopa zupčanika, kao i na indeksiranje šiftera (tj. ručica menjača) koji nisu frikcioni, tj. indeksnih šiftera. Tabela sa širinama i razmacima zupčanika nalazi se na kraju ovog članka.
Pre nego što počnete, kako ne bi bilo nesporazuma,
odvojte 5 minuta za čitanje uputstva za korištenje članaka o kompatibilnosti.
Povezani članak u vezi zadnjih zupčanika je: Brzine – zadnji zupčanici.
Indeksni šifteri rade na klikove – svaki klik prebacuje za jednu “brzinu”. Da bi radili kako treba, traže da hod (zadnjeg) menjača i razmak zupčanika budu usaglašeni sa stepenom povlačenja sajle ručice menjača. O ovome ima više reči u posebnom članku o ručicama menjača: Kompatibilnost ručica zadnjeg menjača.
Još jedna napomena pre objašnjenja kompatibilnosti. Postoje dva glavna standarda montiranja kasete: na navoj i na freehub. Ovo je objašnjeno u članku: Račna ili kaseta. 6 brzina je uvek sistem sa račnom. 8 i više je danas moguće naći samo u formi kasete (zastarele 8fazne račne su muzejski primerci danas, a nisu nikad bili popularan standard). 7fazni sistemi su najčešće kao račna, ali postoje i sa kasetom.
Većina proizvođača kaseta (i freehubova) koristi Shimano standard – na primer SRAM, Sun Race itd, dok Campagnolo koristi drugačije šine na freehub prihvatu, tako da i o tome treba voditi računa. Takođe, SRAM XD standard kaseta i šina freehuba se razlikuje od svih ostalih. Ovo je objašnjeno u članku Kompatibilnost zadnje nable. Ovi standardi montiranja su bitni zbog fizičkog stavljanja kasete na točak (freehub), nemaju veze sa kompatibilnošću menjača.
6 brzina
Svi zupčanici sa 6 brzina idu na navoj. Po pravilu odgovaraju svi modeli svih proizvođača – mogu se slobodno kombinovati. Shimanov standard je ovde široko prihvaćen ali ima i “egzotičnih” modela sa nešto užim i uže poslaganim zupčanicima.
Zupčanici su poslagani na po 5 do 5,5 milimetara, svaki širine po 1,85 do 2 mm (u zavisnosti od modela).
7 brzina račna (freewheel)
Razmak i širina zupčanika su isti kao i kod nekih 6-faznih sistema. Ovde je isto Šimanov standard opšte prihvaćen i 7-fazne račne svih proizvođača su kompatibilne.
Zupčanici su poslagani na po 5 milimetara, svaki širine po 1,85 mm.
7 brzina kaseta (freehub)
Postoji prevaziđeni Shimano Uniglide standard i aktuelni Shimano Hyperglide standard. Ako se kojim čudom naiđe na Uniglide kasetu, ona se može montirati na Hyperglide freehub, samo treba zameniti najmanji zupčanik nekim po hyperglide standardu, kako bi se kaseta mogla učvrstiti.
Uniglide koristi poslednji zupčanik sa navojem, dok Hyperglide koristi poseban šraf za fiksiranje kasete.
Sve moderne kasete su Hyperglide standarda, nevezano za broj zuba. Za slučaj da se ima uniglide nabla, pošto je danas moguće naći samo hyperglide kasete, postoje dva rešenja. Jednostavnije je da se skine najmanji zupčanik sa (nove) hyperglide kasete i iskoristi (ishabani) najmanji uniglide zupčanik kao lockring, a ostali zupčanici da se stave sa nove hyperglide kasete. Komplikvaniji (i verovatno bolji) način je da se uniglide nosač za nable zameni hyperglide nosačem, uputstvo je dato u videu sa ovog linka: konverzija uniglide nable na hyperglide.
Ovo važi i za osmofazne kasete: 7fazne kasete imaju istu širinu zupčanika kao i 6 i osmofazne, ali su na osmofazu nešto gušće spakovani – na po 4,8 mm. Ovo znači da se zupčanici sa osmofazne kasete mogu koristiti na sedmofaznoj dok god se koriste spejseri između zupčanika za sedmofaznu kasetu.
Mnoge kasete dolaze zanitovanih zupčanika, ali se mogu raznitovati i presložiti. Nitne drže zupčanike zajedno samo radi lakšeg montiranja.
8 brzina
Ista širina zupčanika kao 6 i 7, ali nešto gušće spakovani – na po 4,8 mm. Ovo znači da se zupčanici sa sedmofazne kasete mogu koristiti na osmofaznoj dok god se koriste spejseri između zupčanika za osmofaznu kasetu.
Campagnolo kasete imaju dovoljno sličan raspon između zupčanika, kao i širinu zupčanika, pa je kombinovanje sa Shimano 8faznom grupom menjača i šiftera moguće, bez da se indeksno menjanje brzina poremeti. Pod uslovom da je freehub odgovarajući: Shimano kasete mogu samo na Shimano freehub da se montiraju, dok Campagnolo kasete zahtevaju Campagnolo freehub.
Napomena:
Kako je navedeno u drugom komentaru teme o kompatibilnosti kaseta na bikeforums forumu, menjanje brzina neće biti idealno (Tabela 1 daje podatke o razmaku lančanika i debljini spejsera – Campagnolo 8-fazne kasete imaju isti razmak lančanika kao Shimano 7-fazne kasete, ali uz nešto malo tanje lančanike, a nešto deblje spejsere između njih).
9 brzina
Ovde nema kombinovanja ni sa čim. 9faz ima posebnu širinu zupčanika i razmak između njih, tako da se ne može kombinovati ni sa jednim drugim standardom. Campagnolo ima poseban standard za svoj devetofaz, nekompatibilan sa Shimano standardom.
Zupčanici su širine 1,78 mm i poslagani na po 4,35 mm.
10 brzina
Shimano ima iste širine zupčanika za 10 i 11 brzina, tako da se za nuždu može iskoristiti zupčanik sa (skuplje) 11fazne kasete (uz korištenje 10faznih spejsera).
Zupčanici su širine 1,6 mm i poslagani na po 3,95 mm.
Za Campagnolo ne važi ova univerzalnost. Campagnolo 10faz je kompatibilan jedino sa Campagnolo 10fazom zbog drugačijeg nosača – ne može se montirati pojedinačan Shimano kompatibilan zupčanik.
11 brzina
Širina zupčanika je ista kao za 10faz, tako da se mogu koristiti 10fazni zupčanici, uz korištenje 11faznih spejsera.
Zupčanici su širine 1,6 mm i poslagani na po 3,74 mm. Kod MTB 11faz kaseta, rastojanje je na po 3,9 mm.
Za više detalja na ovu temu, pisao sam na engleskom, u odgovoru Nikolasu Hansensu. Uglavnom: 11-fazne Shimano drumske i MTB kasete se u praksi premalo razlikuju da bi to uticalo na preciznost menjanja brzina (video demonstracija 11-fazne MTB kasete na drumskom biciklu).
Campagnolo naravno ne prihvata ni jedan 10fazni zupčanik. Ipak, ovde je moguće kombinovanje celih kaseta, kao kod 8faza: Campagnolo 11fazne kasete imaju dovoljno sličan raspon između zupčanika, kao i širinu zupčanika, tako da je kombinovanje sa Shimano drumskom grupom 11faznih menjača i šiftera moguće, bez da se indeksno menjanje brzina poremeti. Pod uslovom da je freehub odgovarajući: Shimano kasete mogu samo na Shimano freehub da se montiraju, dok Campagnolo kasete zahtevaju Campagnolo freehub.
Kod 11faza postoji još jedna specifičnost. ovo je jedini sistem kod kojeg se Shimano standardi za drum i MTB razlikuju. Za sve ostale standarde je MTB i drumska kaseta samo marketinški pojam koji objašnjava koliko su veliki zupčanici i kolika je razlika u broju zuba između njih, ali kod 11faza ovo nije slučaj. Drumska 11fazna kaseta traži poseban nosač na nabli, koji je nešto duži nego za MTB i spejseri između zupčanika su nešto uži. Pojedinačni zupčanici, osim najvećeg, se mogu kombinovati (uz upotrebu MTB spejsera za MTB, odnosno drumskih za drumske kasete).
Takođe, SRAM pravi 11fazne XD MTB kasete, koje su kompatibilne jedino sa SRAM XD freehubom, ne mogu se montirati na drugačije freehub nable. Ove kasete dolaze i sa najmanjim zupčanikom od samo 10 zuba.
Dopuna leta 2018: Shimano uvodi novi MTB standard Hyperglide+. Kasete su kompatibilne samo sa Hyperglide+ lancima. Isti lanac koristi se za 11-fazne i 12-fazne Hyperglide+ kasete, ali ne odgovara ni za jedne druge. Raspored zupčanika traži i poseban menjač i šifter, po novom standardu. Čak je i dizajn šina za montiranje drugačiji (zove se “Micro Spline” ), tako da i freehub nabla mora biti specijalna za ove kasete. Najmanji zupčanik ima 10 zuba.
12 brzina
Postoje u tri različita standarda:
- SRAM MTB XD standard. Ove kasete su kompatibilne sa SRAM XD freehubom za 11 brzina. Najmanji zupčanik ima 10 zuba.
- Od sredine 2018, SRAM je uveo novu grupu NX Eagle, koja sadrži i kasete sa 12 lančanika koje su kompatibilne sa standardnim Shimano Hyperglide (i SRAM) freehubovima (za 8-9-10 brzina). Kod ovih kaseta, naravno, nije moguće da najmanji lančanik bude ispod 11 zuba.
- Zupčanici su poslagani na 3,65 mm, s tim što su najmanja dva stavljena na nešto širi razmak zbog ukošenosti lanca kod pogona sa jednim prednjim lančanikom.
- Shimano Hyperglide+ 12-fazne MTB kasete. Kompatibilne jedino sa Shimano Hyperglide+ freehubovima (Micro Spline sistem montiranja) i Hyperglide+ lancima. Najmanji zupčanik ima 10 zuba.
Jedan izuzetak: Shimano Dura Ace od 1984. do 1996. godine (6 do 8 brzina)
Kompatibilne su jedino sa Shimano Dura Ace zadnjim menjačima i šifterima iz istog perioda (za 6, 7 i 8 brzina), zbog drugačijeg razmaka zupčanika.
Ispravka: kasete su iste, razlikuje se stepen pomeranja zadnjeg menjača za 1 mm povlačenja/otpuštanja sajle.
Više detalja o ovome sam pisao u članku o kompatibilnosti ručica zadnjih menjača, u odeljku: “Shimano Dura Ace od 1984. do 1996. (6 do 8 brzina).”
Campagnolo Exa-Drive i Ultra-Drive
Utisnuti kružić je samo indikator za pomoć pri pravilnom slaganju zupčanika. Nema nikakvog mehaničkog uticaja.
Utisnuta ulegnuća služe da podignu lanac kad se prebacuje na veći zupčanik. Exa-Drive ulegnuća su projektovana da zakače prvo pin lanca, pa tek onda spoljnu ploču lanca. Rade odlično sa 8 i 9faznim Campagnolo lancima.
Moderni 10fazni i 11fazni Campagnolo lanci nemaju pinove koji štrče, tako da je Ultra-Drive dizajniran da odmah hvata spoljnu ploču lanca.
Zupčanici ova dva standarda (sa istim brojem brzina) se mogu kombinovati, ali će to uticati na brzinu menjanja brzina. 🙂
Tabela razmaka i širine zupčanika:
Za ostale podatke, poput širine spejsera, širine kompletne kasete, vrste freehub nosača itd, videti članak o standardima kaseta bicikala.
Kaseta | Razmak na koji su složeni zupčanici | Debljina zupčanika |
mm. | mm. | |
Svi 6-brzina | 5 – 5.5 | 1.85 – 2 |
Svi 7-brzina | 5 | 1.85 |
Shimano 8-brzina | 4.8 | 1.8 |
Shimano 9-brzina | 4.35 | 1.78 |
Shimano 10-brzina | 3.95 | 1.6 |
Shimano 11-brzina road * | 3.74 * | 1.6 |
Shimano 11-brzina mtb * | 3.9 * | 1.6 |
Campagnolo 8-brzina | 5 | 1.9 |
Campagnolo 9-brzina | 4.55 | 1.75 |
Campagnolo 10-brzina | 4.15 | 1.7 |
Campagnolo 11-brzina | 3.85 | 1.6 |
SRAM 8-brzina | 4.8 | 1.8 |
SRAM 9-brzina | 4.35 | 1.8 |
SRAM 10-brzina | 3.95 | 1.6 |
SRAM 11-brzina road | 3.74 | 1.6 |
SRAM 11-brzina mtb | 3.9 | 1.6 |
SRAM 12-brzina mtb | 3.65 | n/a |
Shimano Dura Ace 6 brzina | 6.07 | n/a |
Shimano Dura Ace 7 brzina | 5.52 | n/a |
Shimano Dura Ace 8 brzina | 5.3 | n/a |
* Videti objašnjenje u 11. poglavlju.
Postojeći komentari (pitanja i odgovori) postavljeni ispod ovog članka, premešteni su u ovu temu BikeGremlin foruma:
https://www.bikegremlin.net/threads/kompatibilnost-02-kasete-zadnji-zupcanici-komentari-clanka.111/
Pozdrav, imam bicikl trek 3500 sa 3×7 brzinama, pa me zanima da li mogu nazad staviti kasetu sa 8 ili 9 zupcanika i koja je procedura?
Ćao Jozo,
Vrlo verovatno će trebati sledeće:
– Nova zadnja nabla, da može prihvatiti kasete sa 8, ili 9 brzina.
– Nova ručica zadnjeg menjača (obično se prodaju u paru i za prednji) za broj brzina koji je na kaseti.
– Nov lanac za broj brzina koji je na kaseti.
Dobici u praksi su minimalni pri prelasku sa 7 na 8, ili čak 9 brzina pozadi, ali ima ekstremnih situacija kada veći izbor kaseta može napraviti razliku.
Hvala na brzom odgovoru, još jedno pitanje, da li zadnja masinica namijenjena za 9 brzina paše na moj bike sa 7 brzina, ili baš mora biti masinica za 7 brzina?
Paše. Radiće. 🙂
Koga zanima, detaljnije objašnjenje šta, kako i zašto je u članku o kompatibilnosti zadnjih menjača, da ne davim sad ovde. 🙂