KRENITE odavde

Najbolja mast za ležajeve bicikla

Koja je najbolja mast za ležajeve bicikla? U ovom članku biće data preporuka masti za ležajeve bicikla. Za detaljno objašnjenje vrsta masti, kao i preporuku masti za atipične i ekstremne uslove vožnje, pogledati ovaj (poduži) članak: O mastima za ležajeve bicikla – detaljno

U pomenutom (linkovanom) članku nalaze se i objašnjenja zašto je, po iskustvu i mišljenju autora ovog članka, kao optimalan izbor (tj. najbolji spram bitnih kriterijuma, uključujući i cenu) preporučena baš mast koja se navodi u nastavku ovog teksta.

Povezani članci objašnjavaju: Kako servisirati nablu bicikla i kakve sve Vrste i konstrukcije ležajeva bicikla postoje. Poseban članak pavi se montažnim pastama – ne mešati ih sa mastima.


1. Koja je prava mast za ležajeve bicikla i kako je odabrati?

Često se vodi polemika među biciklistima i mehaničarima o tome koja mast je najbolja za korištenje u ležajevima. Neki se kunu u staru “tovatnu mast”, koju su “…moj deda/tata koristili…”  Drugi pak preporučuju silikonske, teflonske, grafitne i tako dalje masti. Posle dosta čitanja, istraživanja i, na kraju, eksperimentisanja, zaključak je sledeći (ovo je lično mišljenje autora, po dosadašnjem znanju i iskustvu):

Obična litijumska mast.
(eng. lithium grease, ili mast na bazi litijumskog sapuna, eng. lithium soap based grease)

Ulazak prljavštine je glavni faktor koji uništava ležajeve bicikla, čak i ispred prodiranja vode. Zbog toga je najvažnije redovno čistiti i podmazivati ležajeve – jednom, do dvaput godišnje (u zavisnosti od uslova vožnje i pređene kilometraže). Kvalitet masti je puno manje bitan – ležajevi bicikla ne trpe velika opterećenja, a sa prljavštinom u ležaju ni najbolja mast nije od pomoći.


2. Koju litijumsku mast uzeti?

Na etiketi obično stoji “Litijumova mast”, ili eng. “Lithium grease“. Obično se označava i kao “višenamenska”, eng. “Multi-purpose“. Uz taj natpis, često stoji i oznaka za gustinu, za ovu primenu potrebno je da ta oznaka bude broj “2”. Često stoji i kao “NLGI 2″.

Ovo je već uglavnom dovoljno da se ne pogreši. Ako pored natpisa litijum stoji i “kompleks” (eng. “complex“), ili slova EP, to, osim obično više cene, neće ništa smetati (ali ni pružiti bolje osobine za ovu namenu).

Litijumska mast za ležajeve.


3. Kako protumačiti oznaku standarda na etiketi pakovanja masti?

Po savetu iz prethodnog pasusa ne može se puno pogrešiti, ipak, ko želi da bude apsolutno siguran (a nije mu/joj teško zapisati poželjne oznake pre odlaska u kupovinu), može pročitati sledeće (najkraće moguće) uputstvo za tumačenje.

Na etiketi (obično sa zadnje strane),  stoje ISO, ili DIN oznake standarda koje mast zadovoljava. Često su date i obe oznake, tj. specifikacije koje mast zadovoljava po oba standarda (i ISO i DIN).


3.1. ISO oznaka na etiketi

Za mast ležajeva bicikla, ISO etiketa treba ovako da izgleda (boldovano je obavezno, ostalo može biti jedno od opisanih izbora):

ISO 6743-9, L-XCCEA-2

  • ISO 6743-9: je naziv samog standarda po kojem je napisana oznaka. Po 6743-9 standardu su klasifikovane karakteristike masti.
  • L je ISO oznaka za sva maziva, a X je oznaka za (mazive) masti. Ako iza  ne stoje L-X oznake, onda se ne radi o (pravoj) masti i takav proizvod nije dobar za ovu namenu.
  • Umesto bilo kojeg slova C, može stajati i B, D, E, F, ili G, nije važno. Redom su poređana od nešto slabijeg u odnosu na C (B), ka boljem (D), do najboljeg mogućeg (G). Ta slova označavaju temperaturni opseg upotrebe masti. Prvo slovo posle X je za donju, a drugo za gornju temperaturu upotrebe. Što je “bolja” oznaka, to je niža minimalna, a viša maksimalna radna temperatura. Za potrebe ležajeva bicikala, i samo BB će biti sasvim OK.
  • Slovo E označava otpornost na koroziju i ispiranje vodom. Umesto njega, može stajati i F, G, H, I, ili J – redom poređano od boljeg (F), do najboljeg mogućeg (J). E je minimum dovoljan (i sasvim OK) za podmazivanje ležajeva bicikla.
  • Umesto slova A, može stojati i B. Nije poželjno, ali u praksi neće smetati. B slovo označava dodatak (za ležajeve bicikla nepotrebnih) EP aditiva (za podnošenje visokih pritisaka).
  • Poslednja oznaka označava tvrdoću (“gustinu”) masti, po NLGI standardu. NLGI 2 gradacija je optimalna za ležajeve bicikla. Ostale su ili premekane, ili pretvrde za namenu. Zato tu mora stajati broj 2.

Detaljno, poduže objašnjenje oznaka na etiketama masti po ISO 6743-9 standardu.


3.2. DIN oznaka na etiketi

Ako ne postoji ISO oznaka, potražiti oznaku po nemačkom DIN standardu. Treba da stoji sledeće (boldovano je obavezno):

DIN 51502, K2K-30

  • DIN 51502 je ime standarda koji definiše karakteristike masti. Umesto 51502, može stajati i DIN 51825.
  • K označava da se radi o masti za kotrljajuće ležajeve. Samo takve masti dolaze u obzir.
  • 2 je tvrdoća (“gustina”) masti po NLGI standardu. Sve druge tvrdoće su ili premekane, ili pretvrde za ovu namenu.
  • Posle prvog slova “K”, a pre broja “2”, može stajati i još neko od sledećih slova (sva označavaju da mast ima sintetička ulja u sebi, što ne smeta, osim što su takve masti obično skuplje): E, FK, HC, PH,PG, SI, ili X.
  • Isto tako, posle prvog slova “K”, a pre broja “2”, slova P, ili F. Označavaju aditive koje mast ima. Ne smetaju ako postoje, ali i ne pomažu previše (a podižu cenu masti).
  • Oznaka posle broja (tvrdoće), u ovom slučaju K predstavlja otpornost na koroziju i ispiranje vodom i najvišu radnu temperaturu. Prihvatljive oznake su: i G, N, P, R, S, T i U.
  • Na kraju, označena je minimalna radna temperatura masti u stepenima celzijusa. -30 predstavlja -30 °C. Ovde može stajati i -20, ako se ne vozi po vremenu hladnijem od -15 °C.

Detaljno objašnjenje oznaka na etiketama masti po DIN 51502 standardu.


4. Kratak vodič za izbor masti pri kupovini

Tabela 1 daje kratak pregled potrebih oznaka po ISO i DIN standardima. Poželjne vrednosti su izlistane od minimalne potrebne (gornja), redom ka najboljoj mogućoj (donja).

  • Oznake u zagradama “()” uglavnom označavaju da mast ima EP aditive (kojih je bolje da nema za ovu namenu, ali ne škode).
  • Po DIN standardu, oznake markirane sivom pozadinom ne moraju uopšte postojati.
  • Boldovane oznake su izuzetno dobre karakteristike (sve navedene ispod su još bolje), markirane čisto zbog poređenja, mada je bilo koja od navedenih sasvim dobra za namenu.
  • Kod DIN standarda, ista oznaka klasifikuje i najvišu temperaturu upotrebe i stepen otpornosti na ispiranje vodom.
  • Za detaljno objašnjenje svih oznaka, videti: Označavanje masti po standardima.
Oznake po ISO i DIN standardima koje mast za ležajeve bicikla treba da ima označene na pakovanju.
Oznake po ISO i DIN standardima koje su prihvatljive za mast ležajeva bicikala (6743 treba da stoji, ne 6763)
Tabela 1

Evo nekoliko primera sasvim dobrih “oznaka” po oba standarda:

  • ISO 6743-9, L-XBBEA2  – minimum zahteva, NLGI 2 tvrdoća, sa pristojnom otpornošću na ispiranje vode i rasponom radnih temperatura.
  • ISO 6743-9, L-XDCIB2 – radi na nižim temperaturama, od -40 stepeni celzijusa (“D”), izvanredna otpornost na ispiranje vodom (“I”) i EP aditivi (“B”).
  • DIN 51502, K2K-20 – NLGI 2 tvrdoća, dobra otpornost na ispiranje vodom i najviša radna temperatura (“K”), bez EP aditiva, minimalna radna temperatura od -20 stepeni celzijusa (“-20”).
  • DIN 51502, KP2N-30 – EP aditivi (“P”), NLGI 2 tvrdoća, visoka radna temperatura i odlična otpornost na ispiranje vodom (“N”), minimalna radna temperatura -30 stepeni celzijusa (“-30”).


5. Izuzetak

Za glave sa „kontrom“ – bilo da su zadnje, ili prednje (kočnica unutar glavčine, tj. nable točka) – dobro je birati masti otpornije na visoke temperature, koje se stvaraju prilikom kočenja. Preporuka za litijum-kompleks masti, ili, ko ne žali novac (ili ima pri ruci) – litijum-kompleks sa dodatkom molibden disulfida (MoS2).


6. Autorove preporuke

Autorove preporuke za masti iz Amazon.com on-line prodavnice su date ispod (klikom na sliku otvara se Amazon affiliate link za on-line kupovinu). Kao Amazonov saradnik, zarađujem od kvalifikovanih kupovina.

Napomena: preporučene su masti sa distribucijom u praktično celom svetu. Svakako vredi pogledati povoljnije proizvode dostupne u lokalnoj ponudi. Autorov izbor je FAM Forplex 2 mast, proizvedena u Srbiji i dostupna u Novom Sadu.

Mobil XHP 222 univerzalna mast na bazi litijumovog kompleks sapuna. Kvalitetna mast za dugotrajnu zaštitu i podmazivanje ležajeva bicikla.
Mobil XHP 222 univerzalna mast na bazi litijumovog kompleks sapuna. Kvalitetna mast za dugotrajnu zaštitu i podmazivanje ležajeva bicikla.
Mobil SHC 220. Kvalitetna litijum kompleks mast sa sintetičkim baznim uljem, pogodna za niske (i visoke) temperature (do -30 C). Odlična zaštita od ispiranja vodom, korozije, odlična podmazujuća svojstva - po nešto višoj ceni.
Mobil SHC 220. Izuzetna litijum kompleks mast sa sintetičkim baznim uljem, pogodna za veoma niske temperature (do -30 C), kao i za veoma visoke temperature. Odlična zaštita od ispiranja vodom, korozije, odlična podmazujuća svojstva – po nešto višoj ceni.

Povezan članak – Vrste i konstrukcije ležajeva bicikala:

Vrste i konstrukcije ležajeva koji se koriste kod bicikala
Vrste i konstrukcije ležajeva koji se koriste kod bicikala najčešće
Kako napuniti Hazet HZ-2162M mazalicu
Video demonstracija punjenja male mazalice (zgodne za servisiranje bicikala) litijumskom mašću srednje tvrdoće

28 misli o “Najbolja mast za ležajeve bicikla”

  1. bogami uzeh ja litijumovu FAM FOR EP 00 za mehanizam mašinice za pecanje

    savršenstvo

    • 0 NLGI gustina – veoma fina mast. Brže će iscuriti iz nabli, i ne drži tako dobro kuglice kad se slažu, lično preferiram NLGI 2 gustinu.

      EP aditivi ne bi trebalo puno da odmažu, ali i ne pomažu. Pre bih izabrao FAMovu FOR 1, obilčnu litijumovu, malo gušću, ali i ova je dobra – ne valja samo kad nema masti.

    • ja ću to da ulijem, do ruba, pa neka nakon zatvaranja ljepo okreće na sve strane
      ima sve prednosti ulja a i masti
      00 je nlgi, rjeđe i od 0

    • Ne razumem se dovoljno u pecaroške mašinice, ali nemam razloga da sumnjam da je za njih tako najbolje. Moj komentar je bio u vezi nabli bicikla. 🙂

    • A gde moze da se kupi ta famova mast? Ona for 1 nije ok. Treba mi da bude rastegljiva,koncata i da ne baca na zidove reduktora nego da sae rasteze po zupcanicima

    • Možda probati sa litijumskom kompleksnom mašću, po mogućnosti bez EP svojstava (aditiva).
      NLGI 2 tvrdoće.

  2. Poštovani Relja,
    A koji ležajevi su bolji? Da pojasnim. Da li je moguće staviti kuglice drugačijih dimenzija od dotrajalih i šta se time dobija (ako se išta dobija)? Ima li razlike u kvalitetu i materijalu od kojeg su izrađene kuglice? Ima li još nešto bitno što treba znati u vezi samih ležajeva?
    Unapred hvala.

    • Što se kvaliteta samih ležajeva tiče, bicikli nose dosta male težine i opterećenja, a ni brzina okretanja nije velika. Zato sam kvalitet kuglica nije toliko kritičan. Kvalitet šolja i konusa je bitan, važno je da budu precizno izrađeni od tvrdog materijala, tako da se najpre same kuglice krenu trošiti.

      Važno je redovno čistiti ležajeve i menjati kuglice, uz novu mast. Jednom godišnje, a ako se vozi puno i po svakakvom vremenu, onda na 6 meseci.

      Stavljanje kuglica drugačijeg prečnika od fabrički propisanih može samo da smeta ležaju, bilo da su kuglice manje, ili veće od propisanih.

  3. Pozdrav,

    Zanima me koja bi mast po vama imala prednost u podmazivanju shimano nexus zadnje glave sa 8 brzina?
    Shimano preporucuje njihovu specijalnu shimano nexus mast.

    http://probike.rs/Mast-za-inter-glave-Y04120800

    Da li tu treba ici sa litijumskim mastima EP ili MOS2 ili pak sa klasicnom koju preporucujete kad su lezajevi u pitanju.

    • Mišljenja su podeljena.

      Jedan pristup je da se na ležaje stavi mast za ležajeve brodskih prikolica (marine, tj. “morska” mast), koja se najteže ispira vodom. Da se na same brzine stavi bela litijumska mast. I da se sve zalije uljem, koje će ta mast držati unutar sistema.

      Druga varijanta je po fabričkoj preporuci, korištenje Shimanove preporučene masti.

      Litijumska sa EP dodacima je možda bolje rešenje u ovom slučaju zbog težeg ispiranja vodom i drugim uljem.

      EDIT: mala ispravka. Ako je ikako moguće naći, sintetička litijumska BEZ EP dodataka je još bolje rešenje.

  4. A šta kažete na TOTAL Multis EP 2 koja je litijum-kalcijum mast,i neka kombinacija koja nije toliko “klizava” kako kažete jer ima to prisustvo kalcijuma (kao tovatna).Ima NLGI 2.Znači ne bi trebala da ima te loše osobine kao ona gore u tekstu opisana “Kompleksna litijumska mast” !?

    • Zadovoljiće. Mada bi moj glas išao za jeftiniju, a bolju mast. Nisotec Grease Li 2, na primer je, po standardu koji zadovoljava u svakom smislu bolja za upotrebu u ležajevima bicikla. Ali ova bi trebalo da je OK za namenu.

      Inače, informacije na ovoj strani su, zbog obima i jednostavnosti previše uproštene, pa ne spominju recimo masti sa kombinovanim sapunima, poput pomenute Total Multis. U procesu sam izrade novog, opširnijeg članka, koji bi trebalo da bude puno kompletniji (i tehnički tačniji, bez uprošćavanja). Verujem da će u narednih mesec dana biti završen, možda i ranije.

    • Da li se može koristiti FAM FOR 3 litijumska mast za podmazivanje nabli? Malo je gušća ta mast, ili je bolje da nabavim FOR 2?

    • To je mast tvrdoće NLGI 3.
      FOR 2 je tvrdoće NLGI 2. Kao takva, i ona je nepotrebno tvrda što se tiče samog podmazivanja, ali olakšava postavljanje kuglica (i drži ih dobro na mestu dok se ležaj ne “sklopi”).
      NLGI 3 mast je baš previše tvrda za tu namenu. Ipak – ne verujem da bi nešto štetilo ležaju – u suštini je puno važnije redovno čistiti i podmazivati (barem jednom godišnje, ili na oko 5.000 km – šta god prvo “naiđe” od ta dva), nego koliko je kvalitetna mast, pošto ležajevi bicikla ne trpe neka preterana opterećenja, niti velike brzine (o)kretanja.

    • Najteže pitanje, na koje nemam odgovor.

      Na osnovu mog dosadašnjeg iskustva, FAM (sada u vlasništuv kompanije Valvoline) uopšte nije zainteresovan za maloprodaju (i marketing iste).

      Prave dobre proizvode, imaju dobrih stručnjaka, po odnosu cena-kvalitet su mislim broj 1, barem u Srbiji, ali za nabavku, kao fizičko lice – muka, svaki put.

    • To je “obična” litijumska, ne litijum-kompleks mast.
      Ne pomaže ni to što na FAM-ovom sajtu ne stoji slika koja odgovara slici pakovanja FORPLEX 2 masti (ako nisu menjali u međuvremenu ambalažu).

      U suštini – uz redovan servis, i ta “obična” mast je dovoljno dobra. Redovan servis je puno važniji od kvaliteta masti – tj. ni najskuplja, najkvalitetnija mast ne pomaže ako se ne servisira redovno, dok uz redovan servis praktično svaka mast radi posao. Barem kod brzina i opterećenja koji postoje kod bicikala.

  5. Kupio sam Mobilgrease XHP 222 (NLGI 2) pakovanje 390gr, godina proizvodnje 2016.. za podmazivanje ležajeva i šticne. (šta se sve može podmazivati sa ovom masti na biciklu)?. Interesuje da li ovakve masti imaju rok trajanja i jesam li napravio dobar izbor sa kupovinom ove masti?
    Hvala i pozdrav

    • Ćao Senade,

      Ta mast je kvalitetna.
      Njome se mogu podmazivati praktično svi klizajući delovi (ležajevi i sl.).

      Za šticnu je sigurnije koristiti montažnu pastu, ali može poslužiti i mast. Ako je kombinacija rama i šticne tipa čelik i aluminijum, mast treba brisati i ponovo nanositi redovno, nekih 6 meseci je maksimum. Ako su i šticna i ram od istog metala, onda nije toliko kritično i dovoljno je jednom godišnje, ili ređe.

      Relja

    • Ćao Slobodane,

      To je relativno uobičajen način na koji proizvođači daju specifikacije. Ako se ista vrsta masti proizvodi u nekoliko varijanti, navode po kolonama.

      Forplex 2 postoji u tvrdoći NLGI 2 i NLGI 3.

      Za bicikle ne treba ništa tvrđe od NLGI 2. Čak se i za NLGI 2 može reći da je nepotrebno tvrda mast u smislu samog podmazivanja (i NLGI 1 tvrdoća bi radila posao sasvim korektno), ali drži kuglice na mestu kada se ručno pakuju (ako nisu već spakovani, “industrijski” tj. ketridž ležajevi u pitanju).

  6. hvala puno na brzom odgovoru, sad je jasnije. NLGI 1 bi dakle, omogucila bolje tj lakse okretanje tocka. Ja imam industrijske lezajeve pa u tom slucaju koju biste FAMovu mast NLGI1 preporucili?
    I ako mogu jos jedno pitanje, kako ocenjujete FOR EXTREME2 za ovu svrhu? Tu mast imam, pre vise godina sam je nabavio.
    hvala i pozdrav

  7. Mast za Iskra busilicu. Imam iskra busilicu staru jos iz SFRJ. U uputstvu pise da je u fabrici podmazano univerzalnom mascu ISKRA a isto pise da posle treba podmazati sa iskra ma611 masti. Ta univerzalna mast je braon do tamno zelene boje, sad ne znam da li je to litijumska obicna ili ima ep aditive. Ep aditivi ce skoditi jer ima mesingane caure u sebi. Koja bi to mogla biti mast i koje gustine

    • Ćao Bogdane,

      Ne znam koja je to mast. Verujem da bi kvalitetna litijumska tvdoće NGLI 2, ili NLGI 1 radila posao (ako se nađe litijum kompleks bez EP aditiva, odlično, ako ne, pretpostavljam da će i krštena obična litijumska raditi posao).

      Relja

  8. Hvala na odgovoru, fam for 2 plava je jedina koju mogu naci pa cu je staviti. Ina lis2 ili optima litma 2 nema nigde u mom mestu. Pozdrav

Komentari su zatvoreni.


Molim Vas da koristite BikeGremlin.net forum za sva pitanja i komentare.

Ako ste primetili neku grešku u članku, ili informacije koje nedostaju - molim Vas da mi na to skrenete pažnju komentarom na BikeGremlin forumu.
Na forumu možete pisati anonimno (stavite bilo koje ime/nadimak pri registraciji), ali mislim da je dobro da sve dopune i ispravke članaka budu javno dokumentovane (čak i ako njihov autor izabere da ostane anoniman).

Skip to content