Često pitanje je koja je potrebna dužina lanca za bicikl sa menjačem. Da li se i koliko nov lanac mora skratiti? Odgovor na ta pitanja dat je u ovom članku. Za bicikle sa jednom brzinom (ili sa brzinama u zadnjoj glavi), videti članak: Optimalna dužina lanca za bicikle sa jednom brzinom.
1. Dužina pogonskog lanca bicikla
Lanci bicikla fabrički se obično prave da imaju i nešto karika viška (često 116 karika), kako bi mogli biti dovoljni i za najveće pogone i duže rastojanje prednjih lančanika od zadnjih. Zato se nov lanac obično skraćuje na optimalnu meru pri montiranju. U ekstremnim retkim situacijama, 116 karika novog lanca neće biti dovoljno i moraće se dodati još nešto karika sa drugog novog lanca kako bi se dobila dovoljna dužina – ovo je nekad slučaj kod turističkih ramova na primer.
2. Zašto je važno odrediti pravu dužinu lanca
Predugačak lanac će loše raditi, uz povećan rizik da spadne. Prekratak lanac oštećuje pogonski sklop bicikla, ukoliko uopšte i može da se “namakne” na zupčanike. Lanac koji je prekratak može oštetiti i zadnji menjač.
3. Određivanje dužine lanca za bicikle sa menjačem
Postoji nekoliko metoda za određivanje optimalne dužine lanca bicikla sa menjačem. Ovde će biti obrađena metoda koja sigurno daje dovoljno dugačak lanac da se ne ošteti pogonski sklop bicikla. Metoda se zove: “veliki-veliki”.
Kako bi bilo apsolutno sigurno da je lanac dovoljno dugačak, treba ga obmotati oko najvećeg lančanika napred i najvećeg lančanika pozadi, pa dodati još jedan par karika (jedan inč) zbog menjača. Prilikom merenja, lanac se ne provlači kroz zadnji menjač, menjač se postavi tako da ne smeta.
Kod bicikala sa zadnjim amortizerom, treba u potpunosti sabiti amortizer pri merenju dužine lanca ovom metodom. Treba pronaći tačku u kojoj je zadnji točak najdalje od pogona pri hodu zadnje viljuške. To je najčešće kada je potpuno sabijen amortizer. Jednostavniji, mada ne uvek 100% pouzdan metod, je dodavanje još jednog dodatnog para karika (jedan par spoljnih i jedan par unutrašnjih), na dužinu određenu metodama ispod opisanim.
Da bi se amortizer sabio kod vazdušnih amortizera je dovoljno ispustiti vazduh na ventilu, a kod onih sa oprugom skinuti amortizer, otkačiti oprugu, pa ga vratiti bez opruge.
Kod sve modernijih sistema sa samo jednim prednjim zupčanikom, a više zupčanika pozadi (“1x” sistemi), pri merenju dužine, umesto jedne karike, potrebno je dodati dve karike “viška”, nakon obavijanja lanca oko jedinog prednjeg lančanika i najvećeg zadnjeg zupčanika.
To je sve, jednostavan metod. Na šta obratiti pažnju?
4. Kavez menjača nedovoljne dužine
Može se desiti da kapacitet kaveza zadnjeg menjača nije dovoljno velik. Objašnjenje kapaciteta kaveza može se naći ovde, pod “Kapacitet zadnjeg menjača”: Zadnji menjač.
To rezultira time da u slučaju kombinacije najmanji – najmanji lančanik, lanac bude previše labav, pa može lako i da spadne na neravnom putu.
Ovo se može rešiti na tri načina:
- Uzimanjem zadnjeg menjača dužeg kaveza
- Izbegavanjem najmanjih nekoliko zupčanika na kaseti kada je napred lanac na najmanjem prednjem lančaniku.
- Skraćivanjem lanca.
Treći metod je opasan jer onda u kombinaciji veliki-veliki lanac neće više biti dovoljno dugačak. Može se desiti da pokida zadnji menjač ukoliko uspe da prebaci na najveći zupčanik pozadi dok je napred na najvećem lančaniku.
Kombinacije mali-mali i veliki-veliki su svakako kombinacije u kojima je lanac previše iskošen i treba ih izbegavati. Isti prenosni odnos lako se može postići kombinacijom srednji-srednji. Ipak, može se desiti u trenutku nepažnje da do ovih kombinacija dođe. Zato, ukoliko metod 1. nije moguć iz bilo kog razloga (finansijskog, ili nekog drugog), bolje je koristiti bezbedniji metod 2.
Video demonstracija zamene lanca, uz ukrajanja novog na optimalnu dužinu:
Povezan članak – Kako podmazati lanac bicikla:
Poslednji put ažurirano:
Prvi put objavljeno:
Hvala.