“Koju grupu voziš?” – često je pitanje među iskusnijim biciklistima. Početnici se opet često pitaju koju grupu delova bicikla je najbolje uzeti. Ovaj članak objasniće koje klase grupa postoje, uz listu klasa od najniže ka najvišoj, za tri najveća proizvođača: Shimano, SRAM i Campagnolo.
Za sve komentare, pitanja (ili dodatke i ispravke), koristite BikeGremlin forum:
www.bikegremlin.net
Sadržaj:
- Šta su to klase opreme (“grupe delova”)?
- Koje klase postoje?
- Koja klasa je optimalan izbor?
- Planirano zastarevanje
- Zaključak?
1. Šta su to klase opreme (“grupe delova”)?
Da bi se odgovorilo na ovo pitanje, prvo treba znati šta je to oprema i šta je to grupa delova. To je objašnjeno u ovom članku: Grupe delova.
Tri najveća proizvođača grupa za bicikle su Shimano, SRAM i Campagnolo. Campagnolo proizvodi opremu samo za drumske bicikle, dok Shimano i SRAM proizvode opremu kako za drumske, tako i za planinske (MTB).
2. Koje klase postoje?
Svaki proizvođač nudi različite klase kvaliteta opreme. Od najniže, do najviše, najskuplje. Na slici ispod, prikazane su klase drumske i MTB opreme po proizvođačima. Najviša klasa je na vrhu:
Na primer, sa slike se vidi da je najniža klasa Campagnolo opreme Xenon, zatim idu Veloce, Athena, sve do Super Record kao najviše klase. To važi za sve proizvođače.
Aktuelna “gravel” grupa – Shimano GRX bi po ovoj tabeli bila negde u rangu Tiagra/Deore klase, možda za jednu klasu iznad (u zavisnosti od serije i broja brzina).
Tačnije:
GRX400 serija je u tom rangu, dok je serija GRX600 za klasu iznad nje, a serija GRX800 za dve klase iznad (tj. ekvivalent klase Ultegra/Deore XT).
Svaka klasa opreme ima kompletnu grupu: menjače, kočnice, kasete, pogon i tako dalje, osim nekoliko najnižih klasa koje nemaju uvek sve svoje komponente. Na primer, Shimanova drumska klasa Claris koristi kasete klase Sora, jer se ne proizvode kasete za klasu Claris.
Klase koje su boldovane na slici su istog nivoa – radi poređenja. Na primer Shimano Tiagra je slične klase, kvaliteta i funkcija kao SRAM Rival klasa. Kod MTB opreme, to bi bilo slično kao boldovani Deore odnosno X5.
Takođe, klase drumske opreme su složene tako da u istom redu bude otprilike ista klasa opreme po proizvođačima. Isto je i kod MTB kolona: oprema istog nivoa klase stoji jedna pored druge (zato kod SRAM-a ima praznih polja). Dakle, Shimano DXR je negde između SRAM X9 i X0.
3. Koja klasa je optimalan izbor?
Najbolji odnos cena/dugotrajnost je niža srednja klasa: grupe boldovane na slici. Dosta izdržljiva, funkcionalna, dugotrajna, ne previše teška i ne previše skupa. Do dve klase ispod je i dalje oprema pristojnog kvaliteta koja neće tražiti neko češće popravljanje i zamene.
Klase iznad su nešto laganije, ponekad dugotrajnije (zavisno od vrste opreme, da li je u pitanju menjač, nabla ili nešto treće). Ipak, cene rastu drastično na gore sa svakom narednom klasom opreme, a za uzvrat se dobija sve manje. Vrhunska klasa ima smisla za takmičare kojima sponzor kupuje opremu.
Tu ima još jedna bitna stvar: više klase opreme koje se danas proizvode, prave se sa puno brzina. Oprema koja je projektovana za 8 i manje zupčanika pozadi je po pravilu puno dugotrajnija, jeftinija, otpornija na vremenske prilike, zaprljanost i slično. Na primer, Shimanova Claris grupa sa 2×8 brzina će često bolje menjati brzine od novije 105 grupe sa 2×10 brzina, dok najnoviji 11-fazni 105 radi bolje, ali traži savršeno pravu kuku menjača, i kvaltetne saje i bužire. Biće nešto teža, ali to je reč o maksimalno 1 kg za komplet grupu (pogon, menjači, kočnice, ručice, zadnji zupčanici, nable…).
4. Planirano zastarevanje
Živimo u eri kapitalizma. Način da se zaradi je da stvari koje se prave budu jeftine, ali da se brzo kvare, ili da budu veoma skupe ako su iole kvalitetnije i dugotrajnije. U biciklističkoj opremi je trend da skuplje stvari ne budu ni blizu toliko dugotrajnije, koliko imaju dodatnih opcija, funkcija, koje mnogima i ne koriste, ali lepo zvuče na reklami i kad se kažu da ih neko poseduje.
Jedna od najvećih prevara je pravljenje više i više brzina. Taj problem objašnjen je u ovom članku: Koliko brzina? Na primer: danas nemoguće naći nove ručice menjača za 3×8 brzina u klasi Shimano Deore. Deore se prozvodi samo sa 2 i 3 puta 10 brzina. Za (pouzdaniji) sistem sa 8 brzina pozadi mora se uzeti niska klasa Altus, ili Tourney. Isto je i kod ostalih proizvođača.
Kad smo već kod toga, Tourney sa 8 brzina će verovatno menjati brzine gotovo kao i Deore sa 10 brzina, iz razloga opisanih u Koliko brzina članku.
Podržite BikeGremin
da ostane online & nezavistan
Ovaj sajt je edukativan, besplatan, objekivan, i nije komercijalan
(sponzori ne vole plaćati ako spominješ i sve uočene mane proizvoda 🙂 ).
Ako mislite da je ovaj sajt dobar i koristan,
a možete izdvojiti $5 mesečno,
molim vas da podržite moj rad preko Patreon donacije:
5. Zaključak?
Ako je prioritet nizak budžet i što ređe posete majstoru:
- Frikcione ručice menjača, uz 3×8 (ili čak 3×6) brzine. Bilo koje klase, može i najniža, razlika je samo u težini.
- Menjači – da su kompatibilni sa 3×8 brojem brzina, praktično bilo koje klase iznad najniže. Poželjno barem Acera (odnosno Claris kod drumske opreme).
- Ručice kočnica i kočnice tako da su kompatibilne međusobno i da su u klasi Deore (ili Tiagra kod drumskih bicikala).
- Nable osovine točkova), ako budžet dozvoljava Deore, najmanje Acera (za drum Sora) klase.
- Zadnji zupčanici – bilo koja klasa iznad najniže
- Pogon – dok ne usavrše osovine sa ležajevima, da se isplati uzeti nešto novije, samo niža klasa – čeličnih zupčanika. Do nivoa Acera (Claris).
Ako je prioritet da sve lepo radi: Isto kao i za predhodni slučaj. 🙂
Ako je prioritet lagano, novo, ili se takmiči: najskuplje što se može priuštiti. Teško je izdvojiti komad opreme koji najviše doprinosi performansama i sniženju mase, tako da najbolje uzeti komplet grupu za koju je budžet dovoljno velik.
Pri kombinovanju različitih klasa i proizvođača opreme, može od pomoći biti serija članaka na temu kompatibilnosti: Kompatibilnost.
Povezan članak – Stepen prenosa bicikla – brzine:
Za sve komentare, pitanja (ili dodatke i ispravke), koristite BikeGremlin forum:
www.bikegremlin.net
Poslednji put ažurirano:
Prvi put objavljeno:
Postojeći komentari (pitanja i odgovori) postavljeni ispod ovog članka, premešteni su u ovu temu BikeGremlin foruma:
https://www.bikegremlin.net/threads/klase-delova-bicikla-grupa-komentari-clanka.158/
Mozete li mi reci nesto vise o Shimano Nexave opremi, posto je imam na bajsu, a nigde nista vezano za nju ne mogu da nadjem…
Starija grupa za “gradske” bicikle. Koliko znam postoje pogoni, zupčanici, glave sa dinamom i doboš kočnicama u toj klasi. Nisam siguran od koje godine se više ne proizvode, ali postoje zamenski (ne i rezervni) delovi novijih generacija.
Ne spada u višu klasu opreme, ali, kao i većina (pogotovo starije) shimano opreme: besprekorno radi ono što piše na pakovanju. Samo je pitanje trenutnog stanja, očuvanosti.
Meni je samo pogon Nexave, na trek bajsu, Ktm life sprint alloy 7005, i nisam imao nikakvih problema, ali me cisto zanimalo da znam nesto vise, da znam smem li se upustiti u neke duze avanture, posto sam ga kupio pre mesec i nesto, a najduze sto sam ga vozio je nekih 20 km..
Sad sam pogledao, i od nexave opreme imam zadnji i prednji menjac, rucice menjaca, i ne znam kako se strucno kazu ovi zupcanici, na zadnjem tocku i ovi napred.. Posto vidim da se razumes dosta, da li bih smeo da idem na neki put od 80-90 km, stim sto na tom putu ima dosta uspona?
Zupčanici i menjači se neće raspasti. Shimano drži neki nivo kvaliteta i tu nema brige, ni sa najjeftinijom opremom.
Za dalji put je važno da su točkovi, ram i svi ležajevi u dobrom stanju, kao i da lanac i lančanici nisu potrošeni.
Kako utvrditi stanje lanca:
https://bicikl.bikegremlin.com/2015/12/09/kada-zameniti-lanac-na-biciklu/
Uopšteno o prednjim, zadnjim zupčanicima i radu prenosa:
https://bicikl.bikegremlin.com/2015/06/28/stepen-prenosa-bicikla-brzine/
Shimano SL-BS64
Ne razumem kako menjaju brzine kad su te rucice na kraju kormana?
Ne cini mi se bezbedno.
Veoma je bezbedno. Tu vrstu menjača (na engleskom: “bar end shifters”) često koriste ciklo turisti koji hoće da imaju drumski (povijeni) korman, ali opremu koja neće da se pokravi u sred neke nedođije.
Primer kako se radi:
https://www.youtube.com/watch?v=vccrhUkUucg
Back in school, I’m doing so much legnairn.
Молим вас, можете ли ми нешто рећи о мењачу Shimano RX 100, пошто га не видим на листи. Иначе, бицикл је CILO, швајцарски друмаш, чини ми се са краја 80тих или почетка 90тих. Ручице мењача су Shimano SIS, 3×6 брзина. Нов сам у овоме и стварно би ми сваки савет добро дошао.
RX 100 je (pra)stara klasa Shimano drumske opreme – otprilike u klasi 105 grupe. Ne znam šta Vas konkretno zanima u vezi tog menjača.
Reljo imam MTB KTM Ultra fun 29″ 3 x 9 koji bih hteo da podignem sa kvalitetom opreme. Bajk bi ostao na 3×9 samo bih hteo da ga kompletno dignem na Deore oporemuTrenutno na njemu je:
Pogon Shimano Acera FC-M3000 40X30X22T 9 Brzina175mm
Kasetni Lančanik 9 brzina Shimano Alivio CS-HG300 11-34T
Ručice menjača Shimano Altus SL-M370-L 3X9 Rapid Fire Plus
Zadnji Menjač Shimano Deore M592 SGS-shadow “D”
Prednji menjač Shimano Alivio M4000
LanacShimano HG53-9
Ja bih hteo da instaliram:
Pogon Shimano Deore FC-M590-L 44X32X22T 9 brzina175mm 2-PCS Crni sa patronom
Kasetni Lančanik 9 Brzina Shimano Deore XT CS-M770 11-34T
Ručice menjača Shimano Deore SL-M590 3X9 Rapid fire plus
Zadnji menjač zadržao stari
Lanac zadržao stari ako je moguće
Muče me sledeće stvari
Ne mogu da nađem prednji menjač (nov) iz Serije Deore a da je predviđen za kombinaciju 3×9 pa bih te molio da mi ti preporučiš i kažeš da li je moguće koristiti neki Deore koji je predviđen za 3×10 i da li bi to uslovilo promenu lanca?
Da li bih morao menjati lanac zbog različitosti prednjeg pogona jer je prednji kod mene trenutno 40X30X22T a ja bih da stavim 44X32X22T a kasetni lančanik ima isti slog 11-34T i koji bi to model lanca bio?
Prvo i suštinsko pitanje je šta se želi popraviti zamenom opreme?
Nova oprema će doneti nešto manju težinu, ali ostale stvari su u gotovo iste – ako je sve ispravno, uz dobro podešavanje (i ispravne i dobro rutirane sajle i bužire), trebalo bi da sve radi kao sat. Isto tako, ako se ne podesi sve, ne vredi ni nova oprema.
Što se tehničkih stvari tiče:
Ako je menjač odgovarajućeg tipa (link ka objašnjenju:
https://bicikl.bikegremlin.com/2016/05/25/kompatibilnost-prednjih-menjaca-bicikla/
neće smetati što je “za 10 brzina”.
Lanac će možda morati da se stavi duži, ako je postojeći umeren na optimalnu dužinu (zbog više zuba na pogonu koji se montira). Bilo koji lanac za 9 brzina bi trebalo da odgovara. Može i lanac za 10 brzina. O tome sam ovde pisao:
https://bicikl.bikegremlin.com/2016/04/27/kompatibilnost-lanaca-bicikla/
Za pogon će morati i nova patrona da se instalira – Hollowtech II.
Puno hvala na odgovorima Reljo. Volim da vozim i vozim relativno dobre relacije za totalnog amatera! “Trošim” bajk svaki dan u “sezoni” otprilike nekih 30-40km dnevno. Nedeljom ako sam u “formi” (tu mislim pre svega da imam želju) ponekad odradim priču oko 60 tak km u dve ture, jednu pre, a drugu posle podne. Što me na mesečnom nivou dovede do priče oko 1000 km. Otud i ideja o zameni opreme, uzeti nešto kvalitetnije što će i duže trajati
Mislim da Deore klasa menjača, šiftera i nabli daje najveću dugotrajnost i robusnost za dati novac, kao i da odlično radi. S tim da ne bih menjao neki deo dok se ne pohaba.
Kod samih lančanika je situacija nešto drugačija, lančanici traju koliko traju – nevezano koje su klase opreme. Čak i niže klase pogona na primer, sa čeličnim lančanicima, traju duže od viših klasa sa aluminijumskim lančanicima.