Ovaj članak objašnjava kako montirati gume na točak. Po potrebi, videti članke o tome kako skinuti točak, skinuti spoljnu i izvući unutrašnju gumu i kako zakrpiti probušenu gumu.
1. Pregledati felnu
Mora biti bez oštećenja, oštrih ivica, zareza, ulubljenja.
2. Proveriti da je traka za felnu dobro nalegla
Ako je traka loša, ili loše montirana, sad je trenutak da se to ispravi. Članak o trakama za felnu: Vrste traka za felnu.
Dakle, traka za felnu ne sme biti preširoka – da ide do samih zidova felne gde naleže spoljna guma. Ne sme ni biti pomerena u stranu nigde. Ne sme biti ni preuska. Treba da pokrije tačno suženi deo felne, gde upada unutrašnja guma. Kao na slici gore, s tim što mora biti bez oštećenja.
3. Staviti jednu stranu spoljne gume na felnu
Mesto na gumi gde stoji natpis proizvođača (i model gume ako je napisan) poravnati tako da bude kod otvora ventila na felni i da “gleda” na desno. Ovo ostavlja utisak pedantno urađenog posla (vođenja računa o detaljima), a i u slučaju bušenja, kada se na unutrašnjoj nađe rupa, lako se zna na kom delu spoljne gume je oštar predmet ušao (i, možda ostao) – jer je poznato kako je spoljna guma bila montirana na felni.
4. Stavljanje unutrašnje gume na felnu, unutar spoljne
Unutrašnju gumu treba blago naduvati, tek da ne bude skroz slepljena. Provući ventil kroz otvor za ventil na felni (i zašrafiti šraf koji drži ventil, ukoliko ga ima – ne stezati, samo par krugova da ventil ne ispadne).
Sada treba unutrašnju gumu podvući ispod spoljne, da legne na felnu, u krug na obe strane od ventila, ka suprotnom kraju felne.
5. Montiranje druge strane spoljašnje gume na felnu
Paziti da se unutrašnja guma ne pričkine. Krenuti sa strane suprotno od ventila, na obe strane, navlačiti palčevima spoljnu gumu na felnu, da legne – završavajući kod ventila.
Kritičan momenat je kada se dođe do poslednje trećine punog kruga. Postaje postupno sve teže. Kada više ne može rukama da se namakne spoljna guma, potrebno je sa jedne strane rukom držati mesto dokle se stiglo (da guma ne spadne), a drugom rukom odatle krenuti u krug, navlačiti gumu ka drugom kraju.
Ovo zvuči puno komplikovanije nego što jeste. Jednostavno se sa kraja guma pritiska i povlači ka drugom kraju, skroz u krug. Rasterećuje se žica koja drži gumu i “povlači” ka drugom kraju, grubo rečeno.
Ako ide previše teško, proveriti da li je unutrašnja guma preduvana i da li je sve lepo leglo sa suprotne strane felne. Sa druge strane, ako se unutrašnja guma previše lako “zavlači” između spoljnog dela felne i spoljašnje gume, moguće da je treba malo doduvati, da bolje stoij na mestu.
6. Duvanje i provera
Proveriti je li sve leglo kako treba. Doduvati malo unutrašnju gumu, tek da spoljna dobije oblik. Trebalo bi da je još uvek mekano. Proveriti ponovo kako sve leži. Proći prstima oko gume, stiskati spoljnu ka unutra, da lepo legne.
Dodati još malo pritiska, pa proveriti je li počela slučajno negde da se smiče spoljna guma. Ako jeste, ispustiti pritisak malo, pa rukom vratiti sve da legne na mesto.
Na kraju treba naduvati točak do nekog višeg pritiska, da bude tvrđi. Guma sa strane blizu felni ima marker za ravnanje, proveriti je li svugde ravnomerno legla.
Ako je marker negde bliže nego što treba, a na ostatku felne stoji ravnomerno, onda prvo treba naduvati gumu na visok pritisak – može se desiti da legne na mesto sama od sebe, uz zvučno “pop!”.
Ako to ne pomogne, guma se mora izduvati malo, pa rukom namestiti da sve legne kako treba. Ukoliko se radi kod kuće, sredstvo za čišćenje prozora na bazi alkohola se može naprskati između gume i zida felne. Posle toga guma će leći sama na mesto kad se naduva, ili će se barem puno lakše namestiti.
Posle prskanja zidova felne i same gume sredstvom, treba je naduvati na pritisak nešto viši od propisanog najvećeg (za 10 do 30 % iznad).
Napomena: gume koje su ispravne mogu podneti pritisak viši i do 50% od maksimalnog propisanog koji obično piše na gumi. Međutim, treba voditi računa o felnama. Slabije felne mogu pući (bočni zidovi) na previsokom pritisku. Karbonske felne su osetljivije na to – dok su duplozidne aluminijumske felne uglavnom “otporne” (osim ako se zidovi previše istanje od kočnica – ako nisu disk kočnice).
Mesta gde je guma nedovoljno izašla iz felne, uz POP zvuk će biti rešena i guma će leći sama od sebe. Ukoliko ovo ne pomogne, izduvati gumu ponovo i namazati penom sapunice zidove felne i gumu, pa probati isto ponovo. Paziti samo pre duvanja da guma nije nigde počela silaziti sa felne, ako se to desi, odmah ispustiti vazduh da unutrašnja guma ne bi eksplodirala. Bitno u početnoj fazi duvanja. Kad je pritisak dovoljno visok da guma poprimi svoj oblik, ako tad nije počela silaziti s felne, onda i neće. Na kraju, ako još uvek ima problema, ponovo ispustiti pritisak da guma bude nešto mekša, pa rukom namestiti sve kako treba, zatim ponovo naduvati.
Video uputstvo (od 9:10 počinje deo sa montiranjem gume, link bi trebalo da na računaru pusti video baš od tog dela):
Relja, koju spoljnu gumu da kupim, dimenzije 26×1.90?
Šta misliš o ovoj:
https://fanatic.rs/spoljna-guma-za-bicikl-schwalbe-black-jack-active-line-puncture-protection-light-skin-26×1-90-47-559-hs-407.html
Hvala.
Ustvari, ako imas neki drugi predlog, pošto vozim otprilike “pola-pola” road_off-road.
Continental Race King su odlične gume (idu od širine 2″, ne znam ima li kod nas 1,9).
Od guma sa kramponima, na asfaltu su među najbrže kotrljajućim koje sam probao. Dok u blatu i snegu sasvim pristojno hvataju.
Ako off road nije često po blatu, išao bih na ovakvu, sa manjom šarom i nešto uža:
https://planetbike.rs/biciklizam/delovi/gume-spoljasnje/guma-spoljasnja-26×1-75-continental-contact-black-black-skin-2.html
Schwalbe gume u Srbiji – nisam ih kupovao već dve godine, ne znam je li se situacija popravila. Bilo je baš dosta reklamacija. Moram napisati članak o tome, kad stignem. Odlične gume prave, ali ih treba kupovati u inostranstvu, ne ovde (barem po mom dosadašnjem iskustvu).
Continetal su malo skuplje, ali verovatno vrede.
Danas sam imao situaciju da menjam probušenu unutrašnju gumu Schwable, staru par meseci sa Mišelin sa zaštitom protiv bušenja kupljenu pre tri dana u cžCapriolu (500 din.), na kojoj sitno piše ” MADE IN SERBIA”.
Mašala..
Hvala Relja.
Trebaju mi uže gume, ali malo kvalitetnije,naročito zadnja, jer će na kraju ovaj bajk biti e-bajk.
Pozdrav.
Unutrašnje Schwalbe gume su sasvim solidne – čak i kod nas. Sa spoljnima sam imao problema, ali za unutrašnje najradije uzimam Schwalbe.
Za uže i kvalitetne – ta Continental koju sam preporučio je dosta dobar izbor po mom mišljenju & iskustvu.
Uže od toga ne bih išao ako mogu birati, jer su točkovi od 26″ već dosta malog prečnika u startu, sa užom gumom se prečnik dodatno smanjuje. Ne dobija se ništa osetno, a gubi se na udobnosti.