Koji su najbolji MTB točkovi? 26″, 27,7″, ili 29″? Ovaj članak daje pregled specifičnosti, prednosti i mana svakog od tih standarda.
1. Standardi u brojkama
Detaljno objašnjenje veličina točkova može se naći u ovom članku: Dimenzije guma.
- 26″ je marketinški naziv za točak prečnika 559 mm.
- 27,5″ za točak prečnika 584 mm. Poznat i kao 650B.
- 29″ za standardni drumski točak prečnika 622 mm. Poznat i kao 700 C.
Razlike u prečnicima između standarda, u cm, su sledeće:
26″ [2,5 cm] 27,5″ [3,8 cm] 29″. Tako da je osetna razlika između najmanjeg 26″ i najvećeg 29″ – čitavih 6,3 cm, dok je 27,5″ tek nešto veći od najmanjeg: 26″.
2. Prednosti i mane većeg točka u odnosu na manji
Prednosti:
- Lakše i brže kotrljanje preko prepreka (rupa i džombi)
(slika je samo orijentaciona, naravno da su razlike u praksi manje, ali princip je isti – veći točak se osetno lakše kotrlja preko džombi i rupa)
- Veća zapremina gume (za istu širinu), samim tim i moguće držanje nižeg pritiska u gumi, što i povećava udobnost i prijanjanje.
- Manje posla za amortizere, pa mogu biti kraćeg hoda i podešeni na tvrđe, jer veći točkovi bolje “upijaju” neravnine zahvaljujući prethodno navedene dve prednosti.
Mane:
- Veći točkovi su teže upravljivi na zahtevnom tehničkom terenu, koji traži brze i česte promene pravca.
- Teži su.
- Sporije ubrzavaju, pogotovo “iz mesta”.
- Čine bicikl glomaznijim. Ram mora biti veći (i teži). Posebno nezgodno za niže vozače. Na manjim ramovima sa velikim točkovima teško je izbeći toe overlap.
- ošto je osovina iste širine, veći točak će imati žbice koje su više paralelne, pod tupljim uglom, pa je konstrukcija slabija. Veći točak je po pravilu slabiji od slično konstruisanog točka manjeg prečnika.
U zavisnosti od planirane upotrebe, prednosti i mane će više ili manje dolaziti do izražaja. 29″ je najveći, 26″ najmanji, dok je 27,5″ negde između.
3. Kratak istorijat
U preko sto godina dugoj istoriji biciklizma, točak prečnika 622 mm (nazvan 28″) se pokazao kao optimalno rešenje: ni previše velik da bude neupravljiv i nezgodan za spakovati u ram, ni previše težak, ni premali da vožnju preko džombi čini neudobnom.
Jedini problem bila je agresivna vožnja van asfalta. Ekstremno džombasti putevi, skokovi preko džombi i rupa, tražili su ekstremno jak točak. Vožnja uzbrdo po blatnjavom terenu tražila je ekstremno spore (kratke) prenose, kako bi se moglo voziti uz strmine sedeći u sedlu radi povećanog pritiska na zadnji točak i manjeg proklizavanja. Rešenje je bilo manji točak prečnika 559 mm (26″)!
Planinski bicikli napravili su bum 1980-ih godina, preplavivši ubrzo ceo svet. Usvojen MTB standard postao je točak od 26″. Jak točak koji je i prenos učinio sporijim od točka od 28″, zbog manjeg prečnika. I svi su bili sretni.
Onda su se u 21. veku raširili amortizeri na biciklima. Takođe, jake duplozidne aluminijumske felne su postale standard. Sve to omogućilo je da sam točak trpi manje opterećenja na džombama. Tako je oko 2010. više jačih kompanija počelo da proizvodi točkove i bicikle prečnika 622 mm, ali sa širim felnama za široke MTB gume. Točak je nazvan 29″ (29er) kako bi se razlikovao od drumskog 622 mm točka, iako je istog prečnika.
Pošto veliki točak ima svojih mana i ograničenja, nekoliko godina kasnije lansiran je i MTB točak od 584 mm – popularni 27,5″. Novi hit od 2013. godine. Tako da sada imamo na raspolaganju tri standarda MTB točka.
Na kraju: popularnost disk kočnica učinila je zamenu točkova lakom i jednostavnom: umesto većeg točka, za sekund se može staviti manji (veći točak ne može stati u ram za manji točak, pa obrnuto nije moguće).
4. Koji je najbolji?
Koji auto je najbolji? Ferari?
Naravno, najbolji izbor zavisi od namene. Svaka veličina ima svojih jačih i slabijih strana.
26″ je najbolji za:
- zahtevan teren sa puno promena pravca, izbegavanja i zaobilaženja prepreka
- niže vozače kojima treba manji ram
- Brze startove iz mesta
- Downhill (DH) i freeride (FR) vožnja – ipak je najjači točak
- Bicikli sa točkovima od 26″ su najmanjih ukupnih dimenzija. Zgodno ukoliko se bicikl unosi u manje liftove, nosi uz tesna stepeništa, odlaže u manjim prostorijama.
29″ je najbolji za:
- brzu vožnju po neravnom terenu – 29″ je “planinski drumaš” 🙂
- više vozače kojima treba i veći ram
- duže vožnje (zbog veće efikasnosti)
- neke džombe koje se sa 26″ lakše zaobilaze, sa 29″ se lako samo pregaze 🙂
- maksimalnu moguću udobnost – ako je to imperativ
27,5″ je najbolji za:
- niže vozače koji ne mogu da stanu na 29″ bicikl, ali ipak žele veći točak
- Po svemu ostalom, 27,5″ je negde na pola puta između 26″ i 29″ – i sa prednostima i manama. Brži i udobniji od 26″, ali ipak teži i sporiji za manevrisanje. Opet, brže manevrisanje i lakši od 29″… ali manje udobni i brz.
- Glavna mana je novost samog standarda, pa nema toliko izbora točkova i guma.
Poslednji put ažurirano:
Prvi put objavljeno:
Povezan članak – Točkovi bicikla – koliko žbica: