Znati kako skinuti točak bicikla je korisno u slučaju da treba zakrpiti probušenu gumu, ili zameniti gumu, zupčanike, pa i sam točak. Ovaj članak objasniće detaljno postupak za skidanje i vraćanje zadnjeg točka. Za skidanje prednjeg točka, postupak je isti, samo nema “petljanja” sa lancem. 🙂 Članak koji se bavi često potrebnim razlogom skidanja točka: Skidanje gume i vađenje unutrašnje gume.
Da bi se skinuo točak, treba uraditi sledeće:
- Prebacivanje na najmanje zupčanike ako bicikl ima menjače
- Otpustiti kočnicu
- Otpustiti osovinu
- Skinuti lanac sa zupčanika
- Skinuti točak
- Šetanje točka na horizontalnim ispustima (dropovima)
Za vraćanje točka radi se sve obrnutim redom, vraćajući kako je bilo. Za prednji točak, procedura je ista, s tim što nema lanca pa su koraci 1 i 4 nepotrebni.
1. Prebacivanje na najmanje zupčanike
Ako bicikl nema više zupčanika napred, ili pozadi, preskočiti ovaj korak i ići na korak 2.
Ako bicikl ima brzine, pre zamene zadnjeg točka potrebno je prebaciti lanac na najmanje zupčanike pozadi i napred. Ovo se može uraditi u vožnji, ili kad se siđe sa bicikla, dizanjem zadnjeg točka od zemlje, pa menjanjem brzina uz okretanje pedala (nogom, ili rukom).
2. Otpuštanje kočnice
Procedura se razlikuje u zavisnosti od kočionog sistema. Kod kočionih sistema koji nemaju disk, obično postoji mehanizam za brzo otpuštanje kočnice (eng. quick release). Ako iz bilo kog razloga quick release ne radi, može se jednostavno ispustiti vazduh iz gume, pa će se točak izvući između kočionih pločica (s manje, ili više muke 🙂 ).
Prvo se burence za dotezanje sajle skroz zavrne (da se sajla opusti što više). Obično se nalazi ili na ručici, ili na ramu, ili na samim čeljustima – nekad i na sva tri navedena mesta.
Nakon vraćanja točka, podesiti zategnutost sajle ponovo i zavrnuti kontra maticu do same ručice (ili čeljusti, zavisi koji sistem se koristi).
2.1. Cantilever kočnice
Ako se čeljusti rukom spoje, sajla će se dovoljno olabaviti da se može otkačiti i izvući iz leve čeljusti.
Za vraćanje sajle se koristi ista procedura.
2.2. V-brejk kočnice
2.3. Doboš kočnice (“kontra” kočnice)
Obavezno vratiti i zategnuti šraf pri vraćanju točka.
Ako bicikl ima brzine u glavi, potrebno je otkačiti sajlu za menjanje brzina. Procedura zavisi od konkretnog sistema na biciklu. Videti servisno uputstvo za konkretan model.
2.4. Drumske kočnice
2.5. Disk kočnice
Ovde nema potrebe da se diraju kočnice. Zapravo, jedino na šta treba obratiti pažnju kod hidrauličnih kočnica je da se ne pritisne slučajno kočnica dok je točak skinut. Ako se to dogodi, pakne će se spojiti skroz, pa se moraju pažljivo razmaknuti (odmašćenim) šrafcigerom sa ravnim vrhom.
Blakim pokretima levo-desno postepeno, pažljivo razmaknuti pakne.
Savet kolege Grbića: Kod hidrauličnih disk kočnica, kada se točak vraća, staviti ga u ležište, sa olabavljenim šrafovima koji ga zatežu, zatim stisnuti kočnicu, držati je stisnutu i tek onda stegnuti šrafove (ili quick release, kakav god da je patent za stezanje). Tako se točak postavi u centar, kao što je stajao pre skidanja, da kočnica ne češe (ako je pre toga sve bilo podešeno kako treba).
3. Otpuštanje osovine
Ukoliko je točak sa maticama, koristi se ključ. Najbolje okasti. 13, 14, najčešće 15.
Ako točak ima quick release polugu, samo je otvoriti skroz i sa suprotne strane odvrnuti šraf par krugova – da se opusti, nema potrebe da se odvrne skroz.
Ni previše, ni premalo.
Voditi računa pri vraćanju da točak lepo legne u ležište.
Kod jeftinijeg (i lošijeg) modela quick release mehanizma, voditi računa da poluga ne izađe iz ležišta pri zatvaranju, kako se kasnije ne bi mogla otvoriti u toku vožnje:
4. Skidanje lanca sa zupčanika
Ukoliko bicikl ima zadnji menjač, on se mora povući ka nazad kako bi oslobodio put za skidanje točka i oslobađanje zadnjih zupčanika:
Kod bicikala sa jednom brzinom, točak se pomeri ka napred, lanac se tada olabavi i može se skinuti sa zupčanika i potom se točak izvuče.
5. Skidanje točka
Ako su svi koraci urađeni kako treba, ostaje lak zadatak – točak se povuče i izvadi. 🙂
6. Šetanje točka na horizontalnim ispustima (dropovima)
Mnogi ljudi imaju problema sa finim podešavanjem zategnutosti lanca ako je prihvat zadnjeg točka horizontalan. Teško im je pomeriti zadnji točak u dovoljno malim razmacima. To je zato što ne koriste tehniku šetanja točka napred-nazad po ispustima. Postupak je sledeći:
- Točak se samo ubaci u dropove, sa opuštenim šrafovima za stezanje. Lanac se samo prebaci preko lančanika, da stoji labavo.
- Točak se pomeri u nazad da lanac bude još uvek relativno labav. Onda se strana dalje od lanca pomeri ka levo (tako da taj šraf ode malo u nazad) i zategne se šraf sa te strane.
- Sada se šraf sa strane gde je zupčanik pomera napred-nazad, da se postigne željena zategnutost lanca. Zatim se zategne šraf sa te strane.
- Otpusti se šraf sa strane dalje od zupčanika. Ukoliko je zategnutost lanca podešena kako treba, točak bi sad trebalo sam da se poravna u zadnjoj viljušci. Ukoliko nije 100% prav, treba rukom pomeriti da se poravna, a zatim ponovo dotegnuti šraf sa strane dalje od zupčanika. Bicikl je spreman za vožnju. 🙂
Video u kojem demonstriram skidanje točka (i gume) sa bicikla:
Kako da podesim osovinu na prednjem tocku kada ga vratim nakon zamenjene gume? Uvek nesto zabrljam ili se tocak klati, ma koliko da sam zategnuo matice ili se jedva okrece.
To je najverovatnije do loše podešenih i nezategnutih kontra matica na konusima točka. Nisam još napisao članak o podešavanju konusa. Kad je skinut točak, da li se osovina klima, ili teško okreće pod rukom?
Skini točak, skini šrafove kojima se točak pričvršćuje na viljušku. Uzmi osovinu u ruku i vidi da li se klati, ili teško okreće. Proveri preostale šrafove koji drže sam ležaj i konuse – da li su možda labavi da se lako okreću? Ako su labavi, to je problem. Sistem sa kontra maticom, prvo se konus podesi da točak nema “lufta”, ali da se lako okreće, a potom se kontra maticom stegne da ne mrda sa tog podešavanja.
Kada zatežem spoljne matice, vrh točka se kreće ka strani koju zatežem i točak ne stoji normalno na podlogu. Da li je ovo ponašanje uobičajeno, dosta je pipavo podešavati? Takođe, kada zavrtim zadnji točak, sklop zupčanika se čudno okreće – ne samo oko osovine već kao da je nataknut na palicu džojstika koju lagano okrećete u krug. Majstor je spominjao da konusi nisu centrirani, mada nije rekao šta na to utiče. Pošto nije popravio, zanima šta bi mogao da bude uzrok.
Kod nekih ramova se stezanjem jedne matice točak ne ispravi skroz. Pošto je bicikl s brzinama u pitanju:
Stranu točka gde su zupčanici (desnu) gurnuti skroz do kraja u ležište, do graničnika.
Stegnuti taj (desni) šraf, ali ne jako. Samo da drži. Levi šraf je i dalje labav.
Rukom držati točak da bude prav i blago zategnuti levi šraf.
Ako se točak pomerio iz pravca, popustiti levi šraf, pa ponovo, rukom namestiti na sredinu i zategnuti ga.
Na kraju dotegnuti oba šrafa.
Zadnji zupčanici, ako su na navoj, ne kasetni, hoće da prave blagu osmicu, to je normalno i ne smeta. Ako sam dobro razumeo problem.
Da, nije kaseta već freewheel. Ovako nešto
https://www.youtube.com/watch?v=6C9_dvfQNP8
Majstor je takođe rekao da ovo ne smeta. Pitao sam iz radoznalosti.
Hvala na odgovoru.
Nema na čemu. 🙂